Ľadový štít (2627m)
Ľadový štít je tretí najvyšší vrchol Slovenska a zároveň najvyšší v hlavnom hrebeni Tatier. Pri pohľade zo severu je výrazný a aj preto sa Poliaci dlho domnievali, že je najvyšším vrcholom Tatier.
Na vrhol vedie niekoľko výstupových trás rôznej obtiažnosti. Medzi vyhľadávané patrí prestup cez Ľadového koňa alebo výstup cez Malý Ľadový štít s prechodom hlavného hrebeňa na hlavný vrchol Ľadového štítu.
História
Prvý známy výstup z roku 1843 na vrchol vykonal John Ball (britský alpinista a botanik), Wilhelm Richter (hlavný inšpektor javorinských železiarní), maďarský maliar s neznámym menom a traja sprievodcovia z poľského Jurgova. Vystúpili Suchým žľabom na Ľadovú štrbinu a odtiaľ na vrchol.
Názov štítu je odvodený od Ľadovej dolinky, v ktorej sa sneh udržiava niekedy aj počas celého roku.
Ponuka výstupov
Cez Ľadového koňa
Mierne náročný výstup ak je východiskom Téryho chata. Z nej okolo Spišských plies hore do Ľadovej priehyby. Hrebeňom cez exponovanú skalnú formáciu "Ľadového koňa“. Odtiaľ ľahko na vrchol. Zostup po trase výstupu.
Pozn.: Pri nástupe zo Smokovca sa charakter stredne náročného výstupu mení na nefalšovanú Alpskú túru s prevýšením 1600m! Dobrá kondícia je viac ako nutnosťou. Určené len pre zdatných.
Traverz cez Malý ľadovy štít
Dva vrcholy počas jednej túry. Východiskom je Téryho chata. Turistickým chodníkom do Sedielka a na spoločnom lane na vrchol Malého ľadového štítu. Tu začína exponovaný traverz hlavným hrebeňom Vysokých Tatier na Ľadový štít. Nič pre "bábovky"! Zostup normálkou cez Ľadového koňa.
Pre absolvovanie je nutná dobrá kondícia a skúsenosti s pohybom vo vysokohorskom prostredí.
Zimný výstup cez Ľadového koňa
Zimný výstup normálkou. Jedinečný zážitok a reálna šanca mať vrchol len pre seba. Alpská túra s mačkami na nohách a čakanom v ruke. Dobrá fyzická kondícia je nutnosťou.